English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorzy:

Ogólne, środowiskowe pytanie.
Dodatkowa wartość korka

Korek, plastic i aluminium mają bardzo różny wpływ na środowisko. Jeden przypadek pochodzi z drzewa, inny z ropy naftowej, ostatni z kopalni. Lasy dębu korkowego mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne, ale zdecydowanie mniejsze w stosunku do szybu ropy naftowej, a boksytowej kopalni.

Rozróżnienie między zrównoważonością, a recyklingiem także musi być stworzone. Korek jest produktem, który może być zrecyklingowany, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to produkt odnawialny. Korek się regeneruje. Zatyczki korkowe pozwalają winie pozostać naturalnym przemysłem.

Przekształcenie boksytu w aluminium wymaga dużej energii. Dlatego źródła produkcji aluminium mają tendencję do lokalizowania się w krajach, gdzie koszty energii są niewielkie, zwłaszcza Queen's Land, Kanada, Australia, Jamajka, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Różne tworzywa sztuczne wykorzystywane jako zatyczki pochodzą z ropy naftowej, jest to problematyczna kwestia, która nie potrzeba do omawiać dalej.

Opracowanie PriceWaterhouseCoopers wykazało dużą zaletę dla środowiska zatyczek korkowych. Biorąc pod uwagę cały proces, przez produkcję, transport, zakorkowywanie i wyeksploatowanie, emisję CO2 – bezpośrednio związaną ze zjawiskiem zmiany klimatu – będącą 20 razy większą przy plastikowych i 24 razy większą przy aluminiowych zamknięciach.
Natomiast, plantacje korka działają jako pochłaniacze węgla. Po 2007 roku opracowanie wykonane przez Instytut Agronomii w Lizbonie, korkowe uprawy pochłaniają w Portugalii rocznie 4.8 milionów ton CO2, innymi słowy 5% krajowej emisji.
Jako, że portugalskie plantacje korka reprezentują 32% lasów dębu korkowego na świecie, to jest 14 milionów ton CO2 rocznie zaabsorbowanego przez te lasy. Dlatego, aby je ocalić możliwe jest jedno rozwiązanie: utrzymać ekonomiczną eksploatację korka.

Roczna absorpcja tego gazu cieplarnianego rozdzielona przez wszystkie korkowe zatyczki odpowiada zanieczyszczeniu przez 490 000 samochodów. Skumulowana grubość wszystkich warstw korka usuniętych w życiu z dębu korkowego (ok. 200 lat) jest od 3 do 4 razy większa do grubości kory na drzewie, które nigdy nie było eksploatowane. Dlatego, zbiór korka umożliwia większą absorpcję tego szklarniowego gazu.

Jest to w każdym przypadku intrygujące zjawisko. Teraz, kiedy duża część sklepów zatrzymała bezpłatną dystrybucję plastikowych reklamówek jest ogłoszone, że większość naszych starych, dobrych korkowych zatyczek zostanie zastąpionych... plastikowymi!