English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

Şarap şişesinin yol arkadaşlığı

Mantar, tarih boyunca yükselen bir ilgiye sahiptir. Theophrastus şöyle yazar: İtalya’da şişe tıpası İsa’dan 300 yıl öncesinden itibaren üretilmektedir ve Yaşlı Pliny "Doğa Tarihi" adlı yapıtında mantar meşesinin çıkarılan dokusunun yenilenme özelliği ve kullanım özelliklerinden; balıkçı ağlarında, şamandırada, kadın ayakkabı yapımında ve evlerin çatılarıda kullanılmasından bahseder. Horace, onun bir kasidesinde, mantarın reçine ile birlikte şarap testisinin kapatılmasında kullanıldığından bahseder.
Bunun aksine mantar orta çağ boyunca ilgi görmeyen bir malzemeydi ve kullanımı tanen, çıra ve büyükbaş hayvan besleme ile sınırlıydı.

1634 yılında, İngiliz Kenelm Digby, cam şişe buluşuyla şarap alım endüstrisini kökten değiştirdi. Bu diplomat, modern şişenin; şişe boynunun kapak ile desteklenmesiyle karakterize edilen şişenin, kaşifi olarak kabul edilir. İngilizler uzmanlaştıkları yeni ve güçlü kömür ateşli fırınlar sebebiyle ilk dayanıklı cam şarap şişesi yapanlar oldular.

Onlarca yıl sonra ikinci devrim gerçekleşti: mantar tıpalarının gelişimi. Mantar, esnek ve sızdırmazdır, su geçirmez olmasına rağmen şarabın nefes almasını sağlar. Takviye edilmiş şişe boynu, şarap yapıcılarına şişe boynunu kırmadan mantarı çekiçlemelerini sağlar. Şarap, şişe ve tıpa XVII yüzyıldan beri üç ayrılmaz element olmuştur. William Shakespeare 1598 yılında gerçekleştirdiği “Size Nasıl Geliyorsa” adlı oyununda mantar tıpasına değinmiştir. (“lütfen, rica ederim, mantarı ağızından çıkar da senin haberleri alabileyim”)

Ilk tıpa burgusu (tirbuşon) tarihi 1720 yılıdır. O günden bugüne mantar tıpası ve cam şarap şişesi tartışmasız yol arkadaşıdır.
Mantar şarabın oksitlenmesini önleyerek yavaşça yıllanmasını sağlar. Şarap da mantarın kuruyup esnekliğini yitirmesine engel olur. Esnekliğini yitirmesi onun şişeden çıkarılamaz olması demektir.

Ayrıca mantar onun endüstriyel avantajı için kaçınılmaz yararlar sunar:

  • > Tıpalama kolaylığı;
  • > Hızlı tıpalama becerisi-endüstriyel mekanizma;
  • > Tüketici için tıpayı çıkarmanın basitliği ve kolaylığı;

Gerçekte, mantarda toplanan tüm bu özellikler onun asırlardır şarap şişelerinde kullanılmasının şüphe götürmez sebebi. Böylelikle tıpa, mantar sektörü için mükemmel bir ürün olmuştur. Bu basit nesne, XVIII. yüzyıldan beri, tüm sanayinin itici gücüdür.