English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorzy:

Podróż towarzysząca butelce wina

Historia pokazuje, że od dawna korek cieszył się zainteresowaniem. Teofrast pisze, że korkowe zatyczki były produkowane we Włoszech 300 lat przed Chrystusem, a Pliniusz Starszy wspomina w swojej Historii Naturalnej, o zdolności dębu korkowego do odnowy tkanki kory po jej usunięciu podając przykłady używania korka do boi, sieci rybackich, kobiecych butów i dachowania domów. Horacy, w jednym ze swoich utworów, odnosi się do korzystania z korka uszeczelnianego żywicą, aby zamknąć amforę wina.

NDla kontrastu, w Średniowieczu był niedocenianym materiałem, którego użycie ograniczało się do drewna opałowego, garbnika i paszy dla bydła.
W 1634 Anglik Kenelm Digby zrewolucjonizował przemysł odbiorców wina wynalazkiem szklanej butelki. Ten dyplomata uważany jest za wynalazcę współczesnej szklanej butelki wina, charakteryzującej się wzmocnioną szyjką. To ze względu na opanowanie nowych i o dużej mocy pieców węglowych, Anglik był w stanie jako pierwszy wyprodukować wytrzymałe szkło butelek wina.

Dekady później ma miejsce druga rewolucja: rozwój korkowych zatyczek. Korek, elastyczny i nieprzepuszczalny, zapewnia wodoszczelność butelki i pozwala winie oddychać. Wzmocniona szyjka pozwala producentowi wina wbić korkową zatyczkę bez zniszczenia szyjki butelki. Wino, butelka i korek są od XVII wieku nierozłącznymi elementami. Już William Shakespeare w swojej sztuce "Jak wam się podoba", stworzonej w 1598, odnosi się do korkowych zatyczek ("Tak więc, wyjmyj korek z moich ust, abym mógł chłonąć twoje wieści").
Pierwszy korkociąg datuje się od 1720 roku. Odtąd i po dzień dziesiejszy, korkowe zatyczki i szklane butelki do wina są nieodłącznymi towarzyszami podróży.

Korek, zapobiegając utlenianiu wina, umożliwia jego powolne starzenie dopóki nie rozwinie swojego pełnego potencjału. Wino przeciwdziała wysuszeniu korka i utracie jego elastyczności, bez czego nie mógłby wydostać się z butelki.

Ale korek musi również oferować inne, niezbędne korzyści dla przemysłowej przewagi:

  • > Łatwy do zakorkowania butelki;
  • > Zdolność do zamknięcia butelki szybko. Przemysłowa mechanizacja;
  • > Usunięcia korka musi być proste i łatwe dla konsumenta;

Fakt, że korek gromadzi wszystkie te cechy jest niewątpliwie powodem, dlaczego od wieków był stosowany do zamykania butelek wina. W ten sposób, korek jest produktem par excellence korkowego sektora. Ten prosty przedmiot jest, od XVIII wieku, siłą napędową całego przemysłu.