English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponzoři:

Nepostradatelný společník láhve vína

Podle záznamů dosáhl korek velkého zájmu už v dávné historii. Např. Teofrasto zmiňuje 300 př.n.l. přítomnost korkových zátek v Itálii, zatímco Plínio o Velho ve své "História Natural" referuje o schopnosti dubu obnovit korková vlákna do takového stavu, ve kterém byly těženy a o jeho využití při výrobě bójí, rybářských sítí, obuvi nebo střech. A také Orácio v Ódách hovoří o použití korku a pryskyřice na uzavření amfor s vínem.
Na druhou stranu, během středověku bylo použití korku téměř zapomenuto a byl využíván hlavně na dříví a jako potrava pro dobytek.

V roce 1634 Kenelm Digby začal poprvé používat skleněné láhve na víno. Dodnes se o této události mluví jako o významné revoluci v procesu skladování vína a tento anglický diplomat je považován za vynálezce moderní láhve na víno. Láhev je mimo jiné charakteristická zesíleným hrdlem díky malému kroužku. A díky svým výkonným uhelným pecím, se Britové stali prvními výrobci odolných skleněných lahví.

O několik desítek let později došlo k druhé revoluci, a to k rozvoji výroby korkových špuntů.
Nepropustný a elastický korek tak umožňuje výborně a neprodyšně uzavřít láhev a zesílené hrdlo dovolí vinařům vtlačit špunt vší silou, aniž by ho rozbili.

Víno, láhev a špunt jsou od 17. století tři neoddělitelné prvky. Už William Shakespeare ve svém díle "As you like it" (1598) zmiňuje korkové zátky ("I prithee, take the cork out of thy mouth that I may drink thy tidings"). Otvírák na láhve se poprvé objevil v roce 1720 a od té doby tvoří tato sada nerozlučnou trojici.
Samotný špunt zabraňuje oxidaci vína a dovoluje mu tak poklidně dozrát do jeho nejvyšších kvalit a naopak víno mu poskytuje protislužbu, takže nevyschne a neztratí pružnost, bez které by nemohl být vytažen z láhve.

Mezi další funkce, které musí dobrý špunt nabídnout, jsou:

  • > Jednoduchost a rychlost při uzavírání;
  • > Rychlé a snadné vytažení spotřebitelem;

Je bezpochyby jasné, že díky těmto vlastnostem, které korkový špunt splňuje, byl od 18. století, stále je a snad i bude důležitou součástí tohoto průmyslového odvětví.