English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

Teknik sorusu, TCA, ama ne kadar

Şarap üreticileri ayrıca aşırı oranda şarabın “mantar kokulu” olduğunu ifade ederler. Mantar tıpa kullanımı sorgulanmaktadır çünkü onlar şaraplarda TCA (trichloroanisole) sebeplerinden biridir; şarap sonrasında “mantar kokulu” şaraba dönüşür.

TCA şarapda bulunabilecek hoş olmayan tat ve kokudan sorumlu en tehlikeli metabolittir. Mantardan ya da ağaç tarafından gelen madde ile TCA oluşmasını sağlayacak “biyolojik kirlenme” riski vardır.

Insanoğlu bu maddeye aşırı duyarlıdır ve 4 nanogram/litre algılama sağlamak için yeterlidir; bu oran 2000 Olimpik yüzme havuzunda bir çorba kaşığına karşılık gelmektedir.
Fakat gerçekte ne kadar şişe bu olgudan etkilenir? Ortaya çıkma yüzdesi genelde küçük olsa bile; şarap mahzenlerinin mantar ile birlikte bunu getirdiğine kesin bir düzeyde bir belirsizlikle inananlar vardır.

WWF’ye (uluslararası çevresel sivil toplum örgütü) göre bunlar “0.5% and 0.7%” arasındadır. Yine WWF’ye göre tek sorumlu sadece mantar değil, TCA diğer kaynaklardan meydana geliyor olabilir: varil, palet, kirli şişeler; kötü şişeleme veya tıpa uygulamaları; kirlenme ve kendi mahzen ortamları.
Ancak mantar, medyada geniş yankı bulan kampanyalarla algısal açıdan kusuru bulunan, olası olmayan yüzdedeki şişelerden sorumlu tutulmuştur.

Çok yüksek yüzdeler bildirilmiştir, örneğin Rodolfo Gaona’ göre; “gerçekte, günlük şarap için bizlerin aşina olduğu bu yüzde çarpıcı biçimde %5den daha büyüktür”. Wine & Business Club başkanı, Alain Marty, tüketilen şarapların %2 ila %8’nin bundan etkilendiğini ve bunun önemli bir miktar olduğunu belirtir. Stéphane Queralt daha da ileri gider: "Siz belki bunu duyunca şaşıracaksınız; mantar tıpa kullanılan şarapların 10 ila 15% mantardan etkileniyor... Bir diğer inanış, kasa başına (12 şişe) ortalama bir şişe şarabın enfekte mantar tarafından etkilendiğidir".

Avrupa Mantar Federasyonu Başkanı, António Amorim, bu kadar mantardan etkilenmiş sayıda şarapla sektör ayakta kalamaz diye düşünüyor ve “gerçekte şikayetlerin oranı çok daha düşük. Amorim’de, yıllardır etkilenen şişelerin oranı %1’in altında.

Sektördeki tepkiler yoğun araştırma ve yenilik kampanyalarıyla ayrıca kendini gösterdi. Amarim grupla birlikte çalışan araştırma grubu Raul Cabral, 3 yöntemi çalıştı : ozon, emme ve buhar. Sonuncusu, testlerde %90lık TCA eleme oranıyla dikkate değer bir etkinliği gösterdi. Teknolojik olarak ilerde, INETI patentinden gelen diğer bir yöntem kötü koku olmaksızın molekülün atığa dönüşümünü bozmak için gama ışınımını kullanır.
Oeneo grubun bir fabrikası aşırı kritik, CO2’ye dayanan TCA özütleme sürecini kullanır. Bu teknik zaten kahveden kafein. ve aromatik bitkilerden hoş kokuyu çıkarmada kullanılmaktadır.