English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorzy:

Techniczne pytanie, TCA, ale ile?

Producenci wina również wskazują na nadmierny procent win, które są "zakorkowywane". Korzystanie z korkowych zatyczek jest kwestionowane, ponieważ są one jedną z przyczyn TCA (trójchloroanizol) wina, które staje się następnie "zakorkowanym" winem.


TCA jest najbardziej niebezpiecznym metabolitem odpowiedzialnym za nieprzyjemne zapachy i smaki, które można znaleźć w winie. Istnieje ryzyko skażenia biologicznego przez substancje przenikające przez korek lub drewna prowadząc do powstawania TCA.

Istoty ludzkie są bardzo wrażliwe na tę substancję i 4 nanogramy / litr są wystarczające, aby umożliwić jej wykrycie; równowartość jednej łyżki do zupy w 2000 basenów olimpijskich.
Ale ile butelek są faktycznie dotknięte tym zjawiskiem? Istnieją tacy, którzy uważają, że korzystanie z korka niesie ze sobą pewien poziom niepewności, nawet jeśli procentowo zdarzenie ogólnie jest niewielkie.

Według WWF, międzynarodowej organizacji środowiskowej NGO, są one między “0,5% i 0,7% ". Również zgodnie z WWF, korek nie jest wyłącznie odpowiedzialny, TCA może pochodzić z innych źródeł: beczek, palet, czy zanieczyszczonych butelek; złych butelkujących lub korkujących praktyk; od skażenia środowiska, czy piwnic samych w sobie.
Niemniej jednak, były prowadzone kampanie w mediach z rozpowszechnionymi następstwami, które utrzymują odpowiedzialność korka za niekorzystny procent butelek, które przedstawiają wady z sensorycznej perspektywy.

Bardzo wysoki procent jest ogłoszony, na przykład przez Rodolfo Gaona, "Rzeczywistość, z którą wszyscy jesteśmy zaznajomieni, ci którzy codziennie piją wino, jest taka że procent ten jest znacznie wyższy niż 5%". Alain Marty, przewodniczący Wine & Business Club, stwierdza że "stanowi on między 2 a 8% konsumowanych win. Jest to niemało". Stéphane Queralt idzie jeszcze dalej: "Możesz być zaskoczony dowiedziawszy się, że 10 do 15% win z korkowymi zatyczkami są zaatakowane przez korek... Niektórzy uważają, że średnio na jedna butelka wina na przypadek (12 butelek) jest dotknięta zakażonym korkiem".

António Amorim, prezes Europejskiej Federacji Korka(ECF) uważa, że "sektor z takiej liczby zaatakowanych butelek nie może przetrwać. W rzeczywistości odsetek skarg jest zdecydowanie niższy. Na Amorim, przez lata, procent dotkniętych jest znacznie poniżej 1%”.

Reakcja w branży również wykazała się intensywnymi badaniami i kampanią innowacji. Grupa badawcza Raul’a Cabral’a, która pracuje dla grupy Amorim, studiowali trzy metody: ozonu, próżni i pary wodnej. Druga wykazała niezwykłą wydajność w eliminacji TCA poziomem 90% w testach. Następna metoda, zaawansowana technologicznie, pochodząca z patentu INETI, wykorzystuje promieniowanie gamma do rozbicia molekuł przekształcając je w pozostałości bez nieprzyjemnego zapachu. Jedna fabryka w grupie Oeneo wykorzystuje proces ekstrakcji TCA, która polega na CO2 w stanie nadkrytycznym. Ta technika jest już używana do ekstrakcji kofeiny z ziaren kawy lub perfumy z aromatycznych roślin...