English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponzoři:

Jedna technická otázka: TCA, ale kolik?

Jelikož někteří vinaři prohlašují, že existuje velké procento vín, které chutnají po korku, bývá někdy užití korkových špuntů zpochybněno. Hlavním důvodem tohoto deficitu je přítomnost látky TC 2,4,6-tricloranisolu uvnitř vína.

TCA je nebezpečná látka, která se může nacházet ve vínu, jelikož má schopnost ovlivňovat chuť i vůni vín. Existuje tak velké riziko nakažení vína organickými látkami plísňového původu, které napadly dřevo nebo korek a zůstaly uvnitř až do konečné fáze zpracování korku.

Člověk je k přítomnosti této látky velice citlivý a stačí dokonce pouhé 4 nanogramy na jeden litr, aby byla chuťově rozpoznatelná. Pro srovnání; je to zhruba jedna polévková lžíce tekutiny rozpuštěná v 2000 olympijských bazénech.
Ale kolik lahví je ve skutečnosti kontaminováno touto látkou? Procento těchto případů je minimální. Ale i přes to je několik společností, které věří, že použití korku s sebou nese určitý stupeň nejistoty.

Podle WWF se množství látky pohybuje pouze mezi 0,5% a 0,7% . Je důležité dodat, že to není pouze korek, co je zodpovědný za TCA. Přítomnost této látky může pocházet z různých zdrojů, jako jsou: sudy, palety nebo kontaminované láhve; při špatném způsobu stáčení vína a zátkování; nebo při špatných podmínkách přímo ve výrobnách.
Nicméně v médiích se objevily kampaně s velkým dopadem, které označily korek za hlavního a zodpovědného činitele za přítomnost této negativní látky, která působí nepříjemně na naše smysly.

Velké procento zmínil například Rodolfo Gaona: "všichni, kteří si dopřávají víno každý den, vědí, jaká je realita a ve skutečnosti to přesahuje 5 %". Alain Martin, ředitel společnosti Wine&Business Club tvrdí, že se to pohybuje v rozmezí mezi 2-8% spotřebovaného vína a Stéphane Queralt zachází ještě dál, když tvrdí že: "10-15% lahví vína s korkovým špuntem jsou nakažené přímo od jejich korkové zátky… Někteří dokonce tvrdí, že vždy jedna láhev z balení o dvanácti lahvích je kontaminovaná!"

António Amorim, prezident Evropské federace korkových společností uvádí, že "odvětví, které by mělo tolik negativních vlastností, by nebylo schopné přežít. Ve skutečnosti je procento stížností mnohem menší." Sám uvádí, že to je pod 1%.

Ostatní negativní reakce ve vinařském sektoru byly také z velké části podpořeny velkým výzkumem a zavedením nových metod pod vedením Raula Cabrala. Výzkum použil tři metody: ozon, vakuum a páru. Poslední metoda se ukázala jako velice účinná, při níž bylo odstraněno z testovaných vzorků kolem 90% TCA.
Jiným používaným a technologicky vyspělejším způsobem je originální patentovaná metoda INETI, která využívá záření gama k roztříštění molekul na malé kousíčky, aniž by za sebou nechaly nepříjemný pach. Společnost Oéneo pak používá metodu vytažení látky TCA pomocí CO2. Tato metoda se využívá např. k vytěžení kofeinu ze zrnek kávy, nebo aroma z aromatických rostlin.