English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

"Tıpa savaşı" ve mitleri

Ki onun görünmez ve soyut ürünlere bakışı diğer ürünlerden farklı olan tüketici onu ormanla bağlandırabilir , özellikle 90lardan beri, mantar vidalı kapak ve sentetik tıplarla ikame teşebbüsüyle karşı karşıyadır. Sınırsız küresel market kütlesel tüketim için düşük maliyetli alternatifler aramaktadır.

Mantarın bitki dünyasında herhangi bir alternatifi ya da rakibi yok, fakat bir süredir şarap üreticileri çeşitli şişe kapama sistemlerine sahipler. Örneğin diğer doğal ürünlerden dolayı (ipek, pamuk, odun, lastik…) mantar ikame sorunları çekmektedir. Doğal bir ürün olarak mantar heterojendir böylelikle tıpa kalitesinde kaçınılmaz değişkenlikler doğurur.

Oenologist, her tıpayı avantajlarına ve uygunsuzluklarına göre seçer. Talepler belirlidir: gaz akışını yavaşlatan mükemmel yetenek, tatsızlık ve hoş estetik.

Bu, şarap kalitesinin ortak paydası arasında saklanan bir savaştır, karşıt korunmuş çıkarlarda yatar. Hakaret ya da pragmatizm, bu girişimler bütün ekosistem dengesini ve geleceğini tahrip edebilir.