English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorzy:

“Wojna o korki” i ich mity

Nieuchwytny i niewidzialny produkt, którego wygląd jest odróżniający od innych produktów mogących być przez konsumenta skojarzonymi z lasem , korek napotkał (szczególnie od lat 90-tych) na próby zastąpienia go syntetycznymi zatyczkami i nakrętkami. Światowy rynek poszukuje alternatyw minimalizujących koszty dla masowej konsumpcji.


Korek nie ma konkurentów, bądź alternatyw w świecie roślin, ale na chwilę producenci wina mieli kilka systemów do zamykaniabutelek do ich dyspozycji. Idąc za przykładem innych produktów naturalnych (jedwab, bawełna, drewno, guma...), korek cierp z powodu kwestii zastępowania. Jako produkt naturalny, korek jest niejednorodny, co generuje nieuniknioną zmienność w jego jakości.

Enolog selekcjonuje korki stosownie do zalet i niedogodności, które każdy reprezentuje. Wymagania są klarowne: doskonała zdolność do ograniczenia przepływu gazu, brak smaku i przyjemna estetyka.

Jest to wojna, w której ukryty pod wspólnym mianownikiem jakości wina, leży sprzeczność chronienia interesów. Bluźnierstwo lub pragmatyzm, te inicjatyw mogą zniszczyć równowagę i przyszłość całego ekosystemu.