English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponzoři:

"Souboj mezi špunty" a jeho mýty

První pokusy o syntetické nahrazení korkových zátek začaly v 90. letech. Světový obchod a zvyšující se konzum stále hledá levnější a jednodušší alternativy pro hromadnou spotřebu.
Sám korek nemá v rostlinné říši konkurenci, nicméně je to už několik let, co vinaři využívají i další způsoby pro uzavírání lahví. Stejně tak jako jiné přírodní a ušlechtilé látky (hedvábí, bavlna, dřevo, guma…), je korek těžko nahraditelným produktem, který díky svému heterogennímu složení poskytuje špuntům vysokou kvalitu.

Znalci vína mají pro stáčení vína jasné požadavky: dokonalá kontrola nad vzducho a vodotěsností, absence pachu a příjemný vzhled.

Vzniká tak souboj mezi jednotlivými výrobci náhražek, kteří se snaží získat na svoji stranu co největší počet zákazníků skrze údajnou kvalitu vína. Tento nový trend by ve výsledku mohl narušit rovnováhu ekosystému.