English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

Market Sorusu

Plastik tıpa ve vidalı kapak onların üstüne yapışan iyi imacı henüz kaybetmediler. Fiyat karar argümanı olabilir. Bunun üzerinde, örneğin İsviçre gibi ülkelerde kaliteli şaraplarda bile bu tıpalar artık bir tabu değil. Yeni şarap üretimine başlayan ülkelerde, örneğin, Yeni Zelanda, Avusturalya ve Kaliforniya’da birçok üretim mahzeni bu alternatiflere uyum gösterdi bile.

Isviçreli şarap üreticisine göre değişik sistemlerin maliyeti kendisi konuşuyor:

  • Mantar: 0.55- 0.80 isviçre frankı arasında;
  • Plastik: yaklaşık 0.30 isviçre frankı;
  • Vidalı kapak: 0.20 isviçre frankıdan daha az.

Ayrıca market için miktar sorusu da oldukça önemlidir. Genelde iddia edilir ki: mantar tıpa üretmek için kaynak ihtiyacı karşılama bakımından nadirdir. “Uzmanlar iyi bilirler: Dünya şarap üretiminin gelişmesi meşe mantarı ekili alanların tahribine sebep oldu.”. Sektör cevap verir: “Bu bildirim saçma. Yıllık yeniden ağaçlandırma oranı %4. Öncesinde düşük ekim yoğunluğu ile oldukça geniş bir alana sahiptik; bir hektarlık alanda sadece 50 ağaç vardı. Şimdi ise aynı alana 120 ağaç dikiyoruz. Bunun anlamı herhangi bir tehlike yok.

Diğer numaralar da bu iddiaları yalanlar: dünya mantar üretiminin sadece %60’ı tıpaya dönüştürülüyor ki şu an için oldukça yeterli bir miktar. Geri kalan üretim başka amaçlarla kullanılıyor: inşaatta, her çeşit endüstriyel izolasyon malzemesi olarak, duvar kaplamada dekor amaçlı, mantarda en iyi kaliteyi arayan havacılık endüstrisinde, farklı eklem yerleri oluşturmada, ayakkabılarda iç astar olarak. Dolayısıyla tıpa endüstrisi için stok hala çok önemli. Şu unutulmamalıdır ki; Son hasat kampanyasında, özellikle Güney Portekiz ve İspanya’da, ilk kez üretilen mantar için yeterli alıcı bulunamadı.
Güçlü ve odaklanmış, ürün özelliklerini keşfeden ve yenilerini icat eden sentetik endüstrisi, ayrıca sık sık akıllıca propaganda yapar ve böylece tüketici tercihlerini yönlendirir.

Vidalı kapak için öğretici iletişimi ve plastik tıpa için ise gülünç iletişimi benimsemiş, yeni kapatma yöntemlerini destekleyenler tüketici geleceğini ayartabilir. Sentetik, depo ihtiyacına adapte olmuş, “doğru tıpa” için düşük maliyet çözümünü teklif eder. “Bugün, şarapların % 90’ı 6 ay içinde sarhoş oluyor!” diye yorumda bulunuyor François-Xavier Denis. Ona göre günümüz dünyasında 4 şişeden biri sentetik tıpalı. Amarika’da bu oran çok daha yüksek: her iki şişeden biri.

Skalli & Rein danışma grubunun yaptığı pazar çalışması şunu açıklıyor: 90 yıllarda sentetik tıpaların markette gözükmesinden beri yıllık %20’lik bir büyüme oranı var. 2009’un sonuna kadar 2 milyara yakın şişe boynu vidalı kapağa sahip olacak; 2004 yılıyla karşılaştırsak bu rakam sadece 600 milyondu. Fransız pazarı, hala kararsız, plastik tıpaların stratejik hedefinin bir parçası: sentetik tıpanın ve vidalı kapağın birlikte göstermiş olduğu güç ile, önümüzdeki 5 yıl içinde mantarın dünya düzeyinde payı %50’nin altına düşmeli.” Xavier Denis tasarısına göre.

Avusturalya ve Yeni Zelanda pazarları, dağıtım önerilerini uygulama adına Foster ve Pernod Ricard gibi üreticilerin itişi ile bocalamaktadırlar. Vidalı kapak, sırasıyla, marketin %60 ve %90’ını temsil eder.

Yüksek kaliteli şaraplar büyük ihtimalle plastik tıpa kullanarak kendilerini alçaltmazlar fakat problem “orta” kaliteli şaraplarda tamamen farklı: kısa süreyle şarap şişenin içinde. Mantarın geleceği, az miktardaki kaliteli şaraplara karşın geniş kotadaki orta kaliteli şaraplar sebebiyle işte burada bitiyor.