English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorzy:

Pytanie o Rynek

Plastikowe korki oraz nakrętki nie straciły jeszcze dobrego wizerunku, który do nich przylgnął. Jest całkiem prawdopodobne, że cena jest decydującym argumentem. Oprócz tego, korki te nie są już tematem tabu, nawet dla wspaniałych roczników, w krajach takich jak Szwajcaria. W nowych krajach produkujących wino, zwłaszcza Australii, Kalifornii i Nowej Zelandii, liczne piwnice win już przyjęły te alternatywy.

Dla szwajcarskiego producenta wina koszt różnych systemów mówi sam za siebie:

  • Korek: między 0.55, a 0.80 CHF
  • Plastik: ok. 0.30 CHF
  • Nakrętki: mniej niż 0.20 CHF (do czego należy dodać zakup montażu maszyny)

Dla rynku, pytanie o ilość jest również dość ważne. Często się twierdzi, że korek jest celowo rzadki w celu pokrycia potrzeb na materiał do produkcji zatyczek. "Koneserzy dobrze wiedzą: wzrost światowej produkcji wina spowodował dewastację plantacji dębu korkowego". Sektor odpowiada: "To stwierdzenie jest nonsensem. Roczne zalesianie jest na poziomie około 4%. Przed tym, jak mieliśmy dość rozległą plantację o niskiej gęstości; na jeden hektar przypadało tylko 50 drzew. Teraz sadzimy 120 dębów korkowych na tym samym obszarze. Oznacza to, że nie ma niebezpieczeństwa".

Pozostałe liczby również dementują te zarzuty: tylko 60% światowej produkcji korka jest przekształcana w zatyczki korkowe, które obecnie jest wystarczająco. Pozostała część produkcji jest wykorzystywana do innych celów: izolacji wszelkiego rodzaju, w budownictwie, nawet w przemyśle lotniczym, który potrzebuje korka najlepszej jakości, do celów dekoracyjnych w pokrywaniu ścian, do tworzenia różnych łączeń i w przemyśle obuwniczym, jako materiał izolacyjny i dla niektórych wkładek. Zapasy dla przemysłu korkowego są nadal bardzo ważne. Nie należy zapominać, że w ostatnich zbiorach, zwłaszcza w południowej Portugalii i Hiszpanii, po raz pierwszy, nie znaleziono wystarczająco kupujących dla wyprodukowanego korka.

Potężny i skoncentrowany, przemysł syntetyczny, który odkrywa i tworzy właściwości dla swoich produktów, także często mądrze korzysta z propagandy i tak udaje mu się manipulować preferencjami konsumentów.
Zwolennicy nowych metod zamykania, które przybierają dydaktycznyą komunikację nakrywek i humorysztyczną komunikację plastikowych korków, mogą skusić konsumentów w przyszłości. Produkty syntetyczne oferują tanie rozwiązanie dla “odpowiedniego korka”, dostosowane do potrzeb czasu przechowywania. "Dziś, 90% win jest wypijanych w ciągu sześciu miesięcy!", twierdzi, François-Xavier Denis. Według niego, około jednej butelki z czterech na świecie jest dziś zakorkowywana z materiału syntetycznego. W Stanach Zjednoczonych poziom ten jest znacznie wyższy - jedna z dwóch butelek.

Badania rynku z grupy konsultingowej Skalli & Rein wyjaśniają, że syntetyczne korki mają roczną stopę wzrostu na poziomie 20% od ich pojawienia się w latach 90-tych. Do końca 2009 roku blisko dwa miliardy szyjek butelek będą mieć nakrętki, w porównaniu do zaledwie 600 milionów w 2004 roku. Na rynku francuskim, wciąż niezdecydowanym, jest częścią strategicznego celu na plastikowy korek: "W połączeniu wysiłków syntetyków i nakrętek, udział korka na świecie powinien spaść do poziomu poniżej 50% w ciągu najbliższych 5 lat" przwiduje François-Xavier Denis.

W australijskie i nowozelandzkie rynki wahają się pod wpływem producentów, takich jak Foster's i Pernod Ricard co do podążenia za zaleceniami dystrybucji. Nakrętki stanowią odpowiednio 60 i 90% rynku.
Wysokiej jakości wina prawdopodobnie nie zniżą się do używania plastikowych korków. Ale problem jest zupełnie inny dla "średniej" jakości win: win z krótkim okresem w butelce. To tutaj roztrzygnie się przyszłość korka ze względu na duży udział, jaki wina te reprezentują, w przeciwieństwie do niewielkiego odsetka win wysokiej jakości.