English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

İmaj Sorusu

Kaliteli şarap imajı mantarla katı bir şekilde ilişkili. Mantar tıpa, babasının, büyükbabasının onu kullandığı gören tüketicinin hayalinde ürün için güvence veriyor. Bu bağlamda tüketici onu soylu bir metaryal olarak algılıyor.

Kültürsel olarak, tüketicinin mantarın şişeden çıkarılırken ki sesine; bir ayini temsil eder gibi, özellikle şarap garsonunun önerdiği ve sonrasında sunduğu anki sesine alışkın olduğunu görmemezlikten gelemeyiz.

Gelgelelim yeni nesil tüketici davranışlarını tanımlamak zor. Değişimler, bugünün “fast-food kültürü” tercihleriyle, eski yüzyıl geleneklerini sonlandırabilir.
Tüketici davranışları muaazam bir şekilde köküne göre değişir. Fransa gibi üretici ülkelerde şişelerin %90’ı mantar kullanılarak kapatılmaktadır. Buna karşın İsviçre gibi üreticiden çok tüketici olan ülkelerde şişelerin %80’i vidalı kapağa sahip.

Renklendirilmiş plastik tıpalar, kendisinin eğlence değeriyle iletişim kurma arzusunu doğrular. Bazı plastik tıpalar ise kendilerini farklılaştıracakları yerde, taneleri ve rengi kopyalayarak mantarı taklit ederler. Bu tedbir, tüketicide güveni amaçlamıştır. Bu taklitler, tıpayı çıkarma ritüelini canlandırmak isteyen tüketicileri hedeflemektedir.

Avrupa araştırması şunu gösterir: tüketicilerin dörte üçü mantarı tercih ediyor. Fakat süpermarketten bir şişe şarap aldığında nasıl bilebilirsin, mantar mı yoksa sentetik tıpa mı olduğunu? Tüketiciye şeffaflık ve bilgi sağlamak sebebiyle “mantar tıpa ile kapatılmıştır” gibi bir etiket gerektirmez mi?