English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

Mantar ve Özellikleri

Mantarın belirli yapısı sahip olduğu fiziksel özelliklerle şunları sağlar:

Hafiflik. Mantar, cm3 başına yaklaşık 36 milyon hücre ile birlikte yoğun bir yapıdır ve onun %89.7’ni meydana getiren azot ve oksijen ile doludur. Yaklaşık boş kalan %90 hücre hacmi, şamandıra ve balıkçı ağlarının yapımında uzun süredir kullanım hikayesinin de gösterdiği gibi, onun su üzerinde kalma yeteneğini yükseltir.

Esneklik. Zar esnekliğinden dolayı hücrelerin mikroskobik hava yastıkları gibi bir fonksiyona sahip olmasıyla, bir kere sıkıştırılmış şeklini geri kazanmasını sağlar. Elastik geri dönüş diye adlandırılan bu özellik onun iyi bir mantar tıpası olduğunu ve kapama yeteneğine işaret eder. Esnekliği, şekli ne olursa olsun hatta biçimsiz şişe boyunlarında bile form alması sağlar ve elastik geri dönüş gücü ile cam duvarlar arasında sağlam bir şekilde sıkışmaktadır.

Sızdırmazlık. Bu geçirmeme özelliği, sadece gaz ile uygulanan karşı baskı sebebiyle değil ayrıca hücre zarlarındaki yağlı maddelerin (cerin, suberin ...) yüksek orandaki varlığı sebebiyledir.

Yalıtım. Suberin, ergimez ve çözünmez; su, alkol, kloroform ya da asit içinde olsa da. Mantara sızdırmazlık özelliği ile birlikte hücreleri hava ile doldurma ve güçlü bir yalıtım ile koruyucu yeteneği sağlar.

Eylemsizlik. Mantar ölü bir doku1 olması sebebiyle kokusu veya tadı olmayan bir cansız madde olarak düşünülebilir. Bu nedenle, yüksek bir hijyenik değeri vardır ve bu karakteristiği bir çok şişe tıpa sanayisi tarafından beğenilmektedir.

Tutunma. Cama tutunma, sert bir duvara karşı elastik malzemenin genişleme gücünün bir sonucudur fakat diğer bir önemli nokta da, bir çok hücre için, mikroskopik vakum yatakları kesim simülasyonu; mantar içindeki bu yapışkan özelliğinin varlığının reçineli maddelerle daha da geliştirilmiş olmasıdır.

Dayanıklılık. Mantar ilk değiştirilemez niteliklerini koruma ve sürdürme açısından dikkate değer bir kapasiteye sahip güçlü ve çok dayanıklı bir maddedir. Mantarı değişmez ve bozulmaz bir malzeme olarak kabul edebiliriz.


1 Dönüştürme anında tüm organizmaları ortadan kaldırmak, kirletici maddeleri çıkarmak ve tabakaları daha yumuşak ve esnek yapmak için mantar 75 dakika kaynatılmaktadır.