English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponzoři:

Vlastnosti Korku

Jeho jedinečná struktura mu poskytuje tyto fyzikální vlastnosti

Lehkost. Kompaktní strukturu tvoří téměř z 90% dusík a kyslík (cm3 korku se skládá z cca 36 milionů buněk naplněných těmito plyny), které mu dávají jeho lehkost a schopnost plout. Může být proto využíván např. při výrobě rybářských sítí.

Pružnost. Díky ohebnosti membrán, fungují buňky jako mikroskopické vzduchové polštářky, které mají tu schopnost, že se hned po stlačení dokáží vrátit do původního stavu. Tato vlastnost známá jako "elastický návrat", je charakteristická pro kvalitní zátku. Umí se tak přizpůsobit jakémukoliv typu hrdla láhve a perfektně ji uzavřít.

Isolace. Díky nerozpustné látce suberinu (nerozpustí se ani ve vodě, alkoholu, chloroformu nebo v kyselinách), se vzduch, který je uvnitř buněk nedostane ven. Korku to tak dává perfektní izolační a ochranné vlastnosti.

Nečinnost. Korek se považuje, díky své mrtvé tkáni , za mrtvou látku bez pachu a chuti a tím i velice hygienickou. Tato vlastnost je velice ceněna především v průmyslu nápojových lahví.

Příchylnost. je vlastnost, která vzniká díky silnému rozpínání tohoto materiálu a díky dělení buněk během výroby zátek, při které se vytvoří větrné mikroskopické částice. Tyto vlastnosti jsou navíc podpořeny přítomností pryskyřičných látek.

Trvanlivost. Korek je velice odolným a trvanlivým materiálem s výjimečnou schopností udržet všechny jeho kladné vlastnosti. Můžeme ho proto, považovat za nesmrtelný a trvanlivý materiál.