English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

Mantar meşesi ormanları, biolojik zenginlik kaynağı

Mantar meşesi ormanları akdeniz bölgesinin orman zenginliklerinin en büyüklerinden biri ve aslında bu meşe gelişim koşullarında bir kaç zayıf türün adapte olabilmesi nedeniyle hatta daha değerli. Bu ormanlar geniş yayılmalar üzerinde değer bulur, ve bunun dışında insanlar tarafından hasar bırakılmış diğer bölgelerde, yoksa belli kurak bölgelerin aşırı yoksulluğuna vazgeçilmez bir biçimde bağlanabilirdi

Mantar meşesi ormanları Avrupa'nın en yüksek çeşitlilik seviyelerinden birini elinde tutarak kendini koruma lehine ek bir argümana sahip. Buna ilaveten, Akdeniz toprakları, 25 biyoçeşitliliğe sahip dünyanın önde gelen noktalarından biri.

Meşe ağaçlarının bir parçası olduğu bu doğal yaşam alanları, bir kısım nesli tükenme riski bulunan İber vaşağı (Iberian lynx) ve İber imparator kartalı (Iberian Imperial Eagle) gibi nadir hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca, Tropikal And dağlarından sonra en zengin bitki örtüsü mirasına sahip bölgelerden biri (m2 başına 135 türe kadar). Doğal kaynakları koruma adına bölgeleri sınıflandıran bir avrupa ağı olan The Natura 2000 Network, mantar meşesi ormanlarının (habitat 6310 and 9330) biyolojik çeşitliliğin korunması açısından önemli bir rol oynadığı fikrindedir.


Mantar

Mantar mikroskop altında gözlenen bitkisel kökenli ilk dokudur ve 1696 yılında Robert Hooke (Natividade, 1956) tarafından ilk kez açıklanmış ve resmedilmiştir.

Hücre duvarları arasında sıvı ve gaz difüzyon hareketleri son derece yavaştır; şöyle ki, yaklaşık 30 hücre tabakasından oluşan 1mm genişliğinde bir mantar sıvılar için mükemmele yakın sızdırmazlık sağlar.

Cork OakMantar hücresi 14 yüzden oluşan çok yüzlü bir cisimdir. Bu geometrik şekil "arada hiç boşluk bırakmadan diğer hücre yüzeylerine uyum göstererek yeni eş bir hücreye imkan verir, ve bu düzenleme, belli bir yoğunlukta ve miktarda, en düşük ısı iletkenlik katsayısı ile en büyük yüzeyi sağlar". (Sampaio 1976)

Mantarın tıpa değerinin sırrı ayrıca hücresel bileşiminde yatıyor; suberin ile ilişkili zarların ağı ve diğer bileşenlerle ilişkili; lignin, polisakkaritler ve balmumu gibi. Bu özelliklerin kombinasyonu, mantarın şişe kapamada en hassas, en uzun ve de en zor yöntem olmasını gerektirir.