English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

Mantar Hasadı

Mantar hasat süreci nispeten basittir, bir “demasking” sürecidir. Bu doğal mantar kabuğunun (erkek mantar) soyulma işlemini içerir ve böylelikle ikinci bir mantar tabakası üretimi canlandırılır, dişi mantar veya yeniden üretilmiş mantar. Kabuk çıkarma işlemi sırasında erkek mantar ağaçlarının 70 ila 80 santimetrelik bir çembere sahip olması gerekir veya en elverişli orman (25 yıl yaşa sahip) alanlarında yapılmalıdır. Portekizli işçiler basit, küçük ve kavisli bir balta ile hızlı ve dikkat çekici bir şekilde kabuğu kesip alırlar; diğer daha hassas veya karmaşık araçları kullanarak bu işi yürütmek zordur. (Natividade, 1956).

Mantar Portekiz’de her 9 yılda bir soyulur(Fransa’da 10 ya da 12 yıl). Her zaman yazları bu işlem yapılır, hasat için en uygun mevsimdir. En yoğun gelişme aşaması süresince, genelde haziran ve temmuz ayları arasında, hücre gelişmesi hızlı, tabakalar ince ve kırılgandır. Bu birbirinden ayrı kopan yakınlarda oluşmuş mantar hücre zarlarından faydalanma özelliğidir. Portekizlilere göre bu an meşe mantarının “terlemeye başladığı” andır. Korunmasız kalan bu tabaka, mantar tabakasının yenilenme kapasitesini korur. İşlem dikkatle üstlenilmelidir: eğer lezyon oluşursa ağaç enfeksiyonlardan zarar görebilir.

Erkek mantar meşesi için yapılan ilk kabuk çıkarmada elde edilen tabaka, esnek olmayışı, sert, düzensiz ve yoğun olması sebebiyle tıpa üretimi için kullanışsızdır. Sadece üçüncü kabuk çıkarma işleminde, ağaç 40 yaşına vardığında, yüksek kaliteli mantar elde edilir.

Sonra , çıkarılan tabakalar kurutulur ve yığınlar halinde kaynatılır. Suyunu çektikleri zaman yumuşamış olurlar; tokmak altında makine tarafından dövülürler ve değerlerine göre sınıflandırılırlar. Kalınlık, saflık, esneklik ve renk; bunların tümü değer olarak sayılır. Üretici ülkelerde mantar meşesi, onun refahını ve üretimini garantiye almak için çok sayıda kanunla korunur. En önemlilerinden biri; en yaşlı ağaçlarda ve genç ağaçlarda soyulma işleminin yapılmasının yasak olması ve diğeri de 9 yıl aralıklarla yapılan bu işlemin daha az sürelerde yapılmasının yasaklanmış olmasıdır.