English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorzy:

Zbiór Korka

Proces zbiorów korka jest stosunkowo prosty, proces ten nazywa się "demasking". Polega on na zdejmowaniu z dębu korkowego jego naturalnej kory (męski korek), w ten sposób stymulując produkcję drugiej warstwy korka, żeńskiego korka lub reprodukcji korka. W czasie usuwania męskiego korka, drzewa muszą mieć obwód od 70 do 80 cm, bądź w najlepszych obszarach leśnych, wiek 25 lat. Przy użyciu małej, zakrzywionej siekiery, portugalscy pracownicy z niezwykłą prędkością wycinają doskonały płat, co byłoby trudne do zrobienia przy pomocy innych, bardziej delikatny lub skomplikowanych w obsłudze narzędzi.
(Natividade, 1956).

Kora jest usuwana co 9 lat w Portugalii (10 lub 12 we Francji), zawsze latem, bo jest to najbardziej dogodny czas na zbiory. W czasie najbardziej intensywnych faz wzrostu, które występują zwykle między Czerwcem, a Lipcem, wzrost komórek jest szybki, a tworzące się warstwy są cienkie i delikatne. Wpływa to na rozdzieranie niedawno utworzonych ścian komórkowych kory. Według Portugalczyków jest to moment, gdy dąb korkowy "zaczyna się pocić". Warstwa, która pozostaje narażona zachowuje zdolność do regeneracji nowej warstwy korka. Procedura ta musi być podjęta z ostrożnością: jeśli istnieją uszkodzenia, drzewo może cierpieć na choroby.

Pierwsze usunięcie jest podejmowane, gdy męska kora będąc twardą, nieelastyczną, nieregularną i gęstą, jest niezdatna do użytku w produkcji zatyczek. Dopiero przy trzecim zdejmowaniu, kiedy drzewo ma ponad 40 lat, zostanie uzyskany korek o wysokiej jakości.
Następnie, zdjęte warstwy są suszone i gotowane. Wyjęte z wody są zmiękczane drewnianym młotkiem, uderzane tym narzędziem i klasyfikowane zgodnie z ich wartością. Grubość, elastyczność, czystość i kolor, wszystkie te cechy mają wpływ na ostateczną wartość korka.

W krajach producentów, dąb korkowy jest chroniony przez wiele ustaw, które zapewnią jego dobrobyt i produkcję. Najważniejsze z nich zakazują usuwania kory z młodych oraz z najstarszych drzew, usuwania kory z drzewa w odstępach mniejszych niż dziewięć lat.