English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponzoři:

Těžba Korku

Těžba korku je relativně jednoduchý proces. Jako první se musí oloupat kůra tzv. panenského korku, aby se poskytl prostor pro vytvoření korku druhotného. Podle této metody se těžba korku také někdy nazývá "svlékání z kůže".
V době odstranění samčího korku, musí stromy dosahovat 70-80 cm v obvodu a minimálně 25 let v těch nejúrodnějších oblastech. Kůra se odstraňuje jednoduchými ostrými noži, kterými jsou sběrači schopni pracovat s nevšední přesností a zručností. V Portugalsku se korek z jednoho stromu těží každých 9 let (např. ve Francii každých 10-12), vždy během léta (červen, červenec), kdy je nejlepší období pro sběr. V tomto období je vývoj buněk velice rychlý a vrstvy, které se tvoří, jsou velice křehké a subtilní. Sami Portugalci říkají, že korek v tomto stavu "začíná dávat". Je nutné být velice pečlivý, protože špatné naříznutí by mohlo poničit strom.

V první fázi se tedy odstraní samčí korek, který kvůli své tvrdosti, malé pružnosti a nepravidelnosti nemůže být využit k výrobě. Kvalitní korek začne dub dávat až po třetím odřezání (cca 40 let).

Odstraněné suché pláty se pak nechají vařit ve vodě a po vyjmutí se mlácením uhladí speciální paličkou a na závěr se rozdělí podle své kvality. Vlastnosti, jako jsou hustota, pružnost a jemnost získávají na významu právě v této finální fázi výroby.

V zemích, kde se korek těží, je korkový dub chráněn několika zákony, které mu zaručují kvalitní život a péči. Za zmínku stojí dva nejdůležitější, které omezují těžbu z mladých nebo hodně starých stromů a těžbu v menších intervalech než je 9 let.