English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorzy:

Wniosek

Obecnie, korek, podobnie jak eksploatacja i przemysł korka, wydaje się zagrożony. Główną przyczyną jest wzrost używania syntetycznych zamknięć i nakrętek w celu zastąpienia klasycznych korkowych zatyczek. Tańsze i z mniejszymi problemami wadliwych butelek, w pewnych przypadkach alternatywne rozwiązania przedstawiają konkurencyjną zaletę w stosunku do korka.
Jednak nie są one produktami naturalnymi, a nawet są mniej biodegradalnymi produktami. Korek pozostaje jedynym naturalnym materiałem dla zamknięć wina. Korkowi zajmuje 400 lat, aby się rozłożyć. Recykling również staje się silnym argumentem na rzecz korka.

Zgodnie z opracowaniem WWF, 95% butelek uszczelnienie aluminium lub plastykiem w ciągu 20 lat, a produkcja korka w 2020 roku na poziomie dwóch trzecich obecnej stawki.

Pierwszą konsekwencją tego zjawiska jest spadek cen korka oraz zmniejszenie eksploatacji lasów dębu korkowego, co w końcu może doprowadzić do zaprzestania zarządzania i jego zniknięcia w niektórych regionach. Strefa produkcji korka rozszerza się na powierzchnię całego basenu Morza Śródziemnego (Portugalia, Hiszpania, Maroko i Francja), a jeśli prognozy WWF się sprawdzą to konsekwencje będą dramatyczne. Równie ważne jest, aby pamiętać, że tradycyjne usuwanie korka nie ma wpływu na zdrowie drzewa,a właściwie sprzyja odnowie tego leśnego zasobu.

Obecne i przyszłe wyzwanie dla korka to utrzymanie jego dominującej pozycji, jako metody uszczelniania butelek wina. Ustanowienie kampanii recyklingu korka pozwoliłaby na wzrost świadomości konsumentów odnośnie ekologicznej roli korka.