English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponzoři:

Závěr

V současné době je těžba korku i jeho průmysl celkově ohrožen díky narůstajícímu nárůstu plastových a šroubovacích náhražek klasického korkového špuntu. Pro mnoho výrobců i spotřebitelů je to mnohdy výhodné řešení, hlavně kvůli nižším nákladům a riziku poškození obsahu láhve.

Nicméně tyto materiály nejsou přírodní a rozložitelné. Korek, jako jediný představuje přírodní alternativu a jednou z jeho nejdůležitějších výhod je recyklace.

Podle výzkumu WWF se počítá s tím, že v příštích dvaceti letech bude 95% lahví uzavřeno jinými než korkovými špunty a tím do roku 2020 dojde k poklesu výroby korku o dvě třtiny.

Jako první nastane pád ceny korku a pak bude následovat omezení jeho těžby. Stromy nebudou opečovávány a dojde tak k postupnému zchátrání určitých oblastí.

Podle WWF to bude mít dramatické důsledky pro nejdůležitější korkové oblasti jako jsou Portugalsko, Španělsko, Maroko a Francie. A proto je důležité si uvědomit, že těžba korku stromy neničí, ale naopak jim prospívá a přispívá k udržení korkových lesů.

V první řadě je nejdůležitější udržet jeho vůdčí pozici ve vinařském sektoru a snažit se apelovat na zákazníky, aby si uvědomili hlavně ekologické kvality korku.