English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponsorlar:

Proje İçerik

Mantar meşesi ormanları asırlardır benzersiz bir denge oluşturarak; toprak sahiplerine şarap şişesi tıpası olarak ekonomik fayda getirmekle, doğanın ve kırsal dünyanın uyum içinde yaşamasına yardımcı olmaktadır.
Bu denge şimdilerde tehlike içinde ve mantar kültürü günden güne varlığı artan şişe kapama sektöründeki ikame ürünlerin tehtidi altında.
Mantar alıcılarının eksikliği ormanların değerini ve hassas konumdaki uzun dönem yaşam yerlerini azaltmakta. Bir çıkış yolu, pazar olmaz ise değeri unutularak son bulacak.
Mantar gerçekte birden çok erdemleri ile soylu bir malzemedir ve geleneksel kullanımı çevre korunması ile gerçekten uyum içindedir. Bu nedenle, mantar üretiminin daha fazla karlı olmadığı durumda yeri diğer yoğun ekimlerle yer değiştirecek; örneğin kağıt hamuru üretiminde kullanılan okaliptüs gibi.

Mantarın ve meşe palamudunun kullanımına minnettarız ki şu an bu ağaçlar çok sayılarda mevcut. Günümüzde hala bu ormanların işgal ettiği geniş alanlar bitki ve hayvan anlamında olduğu gibi manzara anlamında da çok zengin. Ayrıca bu ormanlar toprakları erozyon tehlikesinden korumaktadır. Ayrıca ifade edilmelidir ki iyi yönetilen mantar işletmesi ağacın gelişmesine herhangi bir şekilde zararda bulunmaz. Ancak, bu geniş kültür ekonomik açıdan karlı olduğunu sürece varlığını sürdürebilir. Gerçek tehlike mantar meşesinin yerinin yavaş yavaş daha karlı ağaçlarla değiştirilmesidir.
Sonuç olarak, Akdeniz topraklarında mantar meşesinin korunması için şarap sektörüne geleneksel şişe tıpalamaya sadık kalmayı tavsiye etmek büyük önem taşımaktadır.