English Version Versão Portuguesa Version Française Versione Italiana Türkçe Sürüm Wersja Polski Variantă Română Ελληνική έκδοση Magyar Nyelv Český Jazyk Versión Española
Sponzoři:

Kontext Projekt

Během posledních století porosty korkových dubů napomohly přírodě žít v harmonii a vytvořit tak její jedinečnou stabilitu. Díky konkurenci cen a klesajícímu požadavku vinařského sektoru jsou porosty korkových dubů v ohrožení a nacházejí se tak v nejistotě. Bez jejich trvalého využívání, hodnota tohoto materiálu úplně vymizí.

Korek je ušlechtilý materiál s mnohonásobnými kvalitami a jeho využití je dokonale slučitelné s ochranou životního prostředí. Jestliže produkce korku nedosáhne ekonomického zisku, korkové duby taky budou nahrazeny jinými invazními kulturami, jako je například eukalyptus (Eucalyptus globulus).

A vděčíme za to právě těžbě, díky které se duby v těchto krajinách stále ještě nachází v tak masivním počtu. Jeho porosty jsou bohaté na faunu a floru a chrání území proti silnému slunečnímu záření. Je dobré si také uvědomit, že správná těžba korku nepoškodí samotné stromy a jejich růst.